Ако сте теглили вече кредит или Ви предстои такъв, но само проучвате особеностите, вероятно сте попадали на съкращения от рода на ГПР и ГЛП. Всеки от тях поотделно би объркал незапознатия потребител и сега ще се опитаме да опишем по-ясно и двете и да разберем как се изчисляват.
Какво представлява годишният лихвен процент (ГЛП)
Това всъщност е плащаната от потребителя лихва за използвания кредит в рамките на една година. Когато се анализира дали един кредит е изгоден или не, често се обръща голямо внимание на месечната лихва по задължението. Разбира се, тя е много важна, но при сравнение на два или повече продукта. В същото време, годишният лихвен процент е доста пренебрегван, което е грешка. Все пак ГЛП оказва влияние върху определянето на месечната лихва по задължението.
Какво представлява лихвеният процент на разходите (ГПР)
Този показател всъщност може да Ви покаже колко струва кредитът, тъй като в него е включен и годишният лихвен процент. В допълнение на лихвата, в ГПР са включени още отделните видове такси, застраховки и други разходи по задължението.
Съществува вероятност в ГПР да липсват и някои разноски, като наказателните такси при нарушение в обслужването и просрочие на вноските. Тези неща обаче би трябвало да са описани в договора, който ще сключите с кредитора.
На какво да обръщаме внимание
Необходимо е наблюдението на много фактори за правилния подбор на финансов продукт, но при сравнение само на оскъпяването и двата показателя са важни: годишният лихвен процент и процентът на разходите. Тоест, без значение дали става дума за депозит, ипотечен, или потребителски заем, той може значително да се оскъпи, ако лихвата му е по-ниска, но пък в него са включени повече такси. За оскъпяването също има значение и срокът за погасяване, тъй като ниският лихвен процент на разходите накрая ще се окаже по-голям поради удълженото разсрочване на задължението.
Как се изчисляват
За пресмятането на годишния лихвен процент и лихвения процент на разходите имате два варианта:
- Ръчно чрез използването на специалната формула – в Закона за потребителския кредит, в алинея 2 от член 19, има формула, позволяваща изчислението. Най-общо, изчислява се сумата на всички разноски, разделяйки се на размера на средната вноска за погасителния период;
- Онлайн чрез специално разработен калкулатор – това е най-лесният и бърз начин за изчисляване на разноските по годишния лихвен процент и лихвения процент на разходите. Необходимо е само въвеждането на нужните данни и натискането на бутона. Така за секунда ще получите желания резултат.
1 Коментар
george · септември 29, 2021 на 10:47 am
Много полезна статия, никъде не открих подобна инфирмация, а ми беше нужна.
Благодаря !